Aktywna piana? Istnieje wiele metod mycia auta i jak to zwykle bywa, każda z nich posiada swoje wady oraz zalety. Mycie ręczne, zwłaszcza samodzielne, zapewni dokładność i najniższe koszty, jednak pochłonie bardzo dużo czasu i wymaga wprawy jeśli chcemy osiągnąć najlepsze efekty. Z kolei wizyta w myjni automatycznej, pomimo dużej oszczędności czasu, będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Ale i ta nie zapewni dokładności, na jaką możemy liczyć myjąc auto samodzielnie.

Alternatywą dla obu powyższych metod może być odpowiednio przeprowadzone mycie wstępne samochodu przy użyciu aktywnej piany lub oprysku (tzw. pre-wash). Pozwoli ono rozpuścić i usunąć większość zabrudzeń z karoserii bezdotykowo. A przy tym (jeśli użyjemy odpowiednio dobranych środków, jak na przykład naszej piany Xpert Hi-Active Foam) nie naruszy wosku lub powłoki ceramicznej, która może już znajdować się na lakierze. Zapraszamy do lektury!


Z naszego artykułu dowiesz się:

 • Czemu służy mycie wstępne samochodu;
 • Co to jest i jak działa aktywna piana do samochodu;
 • Co daje stosowanie aktywnej piany;
 • Jakie są zalety pian z neutralnym pH;
 • Jak poradzić sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami;
 • Co to są dimery i czym różnią się od aktywnych pian;
 • O różnicach przy używaniu ręcznych pianownic i myjek ciśnieniowych;
 • Jak rozcieńczyć i bezdotykowo umyć samochód aktywną pianą.

Aktywna piana do mycia wstępnego – dlaczego warto to robić?

Używając pianownicy ręcznej lub jako nasadki do myjki ciśnieniowej możemy usunąć zabrudzenia z karoserii całkowicie bezdotykowo. A więc minimalizujemy ryzyko uszkodzenia lakieru, które istnieje przy myciu ręcznym np. gąbką. Wtedy to przy odrobinie nieuwagi nawet pojedyncze ziarnko piasku może zarysować nam lakier. Poprawnie wykonane mycie aktywną pianą zagwarantuje nam też równomierne efekty na wszystkich elementach samochodu. Natomiast przy odrobinie wprawy będziemy również mogli w ten sposób usuwać brud z trudno dostępnych zakamarków karoserii. Czyli efekt, na jaki zdecydowanie nie moglibyśmy liczyć jadąc do myjni automatycznej.

Aktywna piana - wstępne mycie auta 1
Odpowiednio dobrana i zaaplikowana aktywna piana jest w stanie rozpuścić małe i średnie zabrudzenia na nadwoziu samochodu.

Mycie wstępne może też oczywiście być dobrym punktem wyjścia przed ręczną aplikacją kolejnych środków pielęgnujących auto. Ale też w zależności od użytkowania auta, samo w sobie może już dać wystarczająco dobry efekt, szczególnie jeśli stosujemy je regularnie na lekkie lub średnie zabrudzenia, które nie przylegają mocno do lakieru. Jeżeli więc zależy nam na oszczędności czasu, mycie aktywną pianą oferuje kompromis pomiędzy szybkością a dokładnością czyszczenia.

Czym jest aktywna piana i jak działa na brud?

Podstawowym zadaniem aktywnej piany (oraz podobnych środków do mycia wstępnego, np. oprysków) jest jak najszybsze wniknięcie i rozpuszczenie brudu na karoserii auta bez naszej ingerencji. Żeby to osiągnąć, aktywna piana zawiera różnego rodzaju substancje powierzchniowo czynne. Zaś te dla najlepszego efektu muszą pozostać na powierzchni przez kilka minut, po czym należy je dokładnie spłukać wodą. Ilość i rodzaj tych substancji determinuje pH środka (o czym poniżej). Fakt ten z kolei mówi nam jak silnie działa on na czyszczone powierzchnie.

Piany aktywne – pH neutralne a zasadowe

W dużym skrócie: pH mówi nam czy mamy do czynienia z substancją kwaśną, obojętną lub zasadową. I zazwyczaj posiada wartość od 0 (silny kwas) do 14 (roztwór mocno alkaliczny/zasadowy). Substancje o prawdziwie obojętnym (neutralnym) pH, do których zalicza się woda destylowana, mają wartości pomiędzy 6.5 a 7.5 na skali pH.

XPERT TIP: Zawsze warto upewnić się z jakim środkiem chemicznym mamy do czynienia. Jeśli nie możesz znaleźć informacji o pH produktu na etykiecie, możesz sprawdzić je samemu używając tanich papierków lakmusowych łatwo dostępnych online.

Aktywna piana - wstępne mycie auta pH
Skala pH pozwala określić, czy dany roztwór posiada kwaśne, obojętne lub zasadowe pH.

Zgodnie z tymi niezmiennymi zasadami chemii, również nasz środek do czyszczenia będzie znajdował się gdzieś na tej skali. Co oczywiście ma ogromny wpływ na jego zachowanie podczas aplikacji na karoserię. Środki o pH neutralnym są delikatniejsze, przez co nie ma ryzyka uszkodzenia lakieru oraz innych elementów karoserii auta. Z kolei środki o pH powyżej 9-10 działają zdecydowanie bardziej agresywnie. Więc pomimo lepszych właściwości czyszczących na papierze, w praktyce mogą szybko zniszczyć elementy plastikowe lub chromowane w naszym aucie.

Elementy auta, których NIE POWINNIŚMY czyścić środkami z wysokim (zasadowym) pH:

 • Plastikowe kołpaki
 • Alufelgi i inne elementy aluminiowe
 • Elementy gumowe jak np. uszczelki, opony
 • Części chromowane lub anodowane

Piana aktywna i opryski o wysokim pH posiadają jednak bardzo dobre właściwości odtłuszczające. Więc jeśli chcemy wyczyścić np. elementy silnika, czy usunąć smoły, lepiki i temu podobne zabrudzenia, środki zasadowe dadzą zdecydowanie lepsze efekty.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę są wszelkiego rodzaju powłoki. Takie jak woski czy inne powłoki kwarcowe lub ceramiczne, które już znajdują się na aucie – jeśli zależy nam żeby ich nie uszkodzić, to najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednie użycie piany o neutralnym pH.

Jak radzić sobie z ciężkimi zabrudzeniami, czyli kilka słów o dimerach

Osobną podkategorią środków zasadowych są tzw. dimery. Środki te, dzięki wysokiemu pH, są stworzone do radzenia sobie z najcięższymi zabrudzeniami. Dlatego też stosuje je się jako piany lub opryski do czyszczenia pojazdów przemysłowych, plandek do aut ciężarowych, podwozi, czy nawet wagonów kolejowych lub kontenerów.

Ze względu na silnie żrące właściwości (często zawierają duże stężenie m.in. wodorotlenku sodu), nie powinno się ich stosować na karoseriach aut osobowych lub elementach plastikowych. Gdyż mogą wtedy powodować odbarwienia lakieru oraz szybsze zużycie elementów gumowych, na przykład uszczelek. Bezpieczniejszą alternatywą dla dimerów mogą być często uniwersalne detergenty typu APC (All Purpose Cleaner), jak na przykład nasz własny APC Detergent.

Pianownica ręczna czy myjka ciśnieniowa – czym myć auto bezdotykowo?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do mycia w pełni bezdotykowego należy użyć specjalnej pianownicy ręcznej lub myjki ciśnieniowej z nasadką spieniającą.

Jeśli już nie posiadamy myjki ciśnieniowej, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być ręczna pianownica. Dobrej jakości pianownicę ręczną o pojemności 1-3 litrów możemy możemy kupić już poniżej 100zł. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja jeśli chcemy zacząć myć nasze auto w pełni bezdotykowo. Poza ceną, takie pianownice posiadają również atut małego rozmiaru, przez co są bardziej poręczne w użyciu oraz przechowywaniu.

Do pianownic producenci dołączają zwykle kilka dysz, które pozwalają kontrolować kąt spryskiwania i gęstość produkowanej piany, a same urządzenia są bardzo proste w użyciu. Wystarczy wlać gotowy roztwór, a potem za pomocą zintegrowanego trzpienia ręcznie 'napompować’ urządzenie powietrzem by było gotowe do działania. W zależności od pojemności, każde takie jednorazowe napompowanie pozwala na dokładne spryskanie od jednego do kilku elementów auta, więc czynność będziemy musieli powtórzyć kilka razy.

Aktywna piana - wstępne mycie auta Popularne modele pianownic ręcznych: Marolex, Alta, Kwazar, Gloria.
Popularne modele pianownic ręcznych od producentów: Marolex, Alta, Kwazar i Gloria.

Jeśli z kolei posiadamy już myjkę ciśnieniową w domu, możemy łatwo dokupić do niej końcówkę spieniającą. Końcówki takie posiadają zwykle wbudowany pojemnik na chemię o pojemności około 1 litra. Niektóre modele dostać można za mniej niż 50zł (w zależności od marki/modelu naszej myjki). A dzięki formie zwykłej 'nasadki’ do myjki, chemia mieszana jest z wodą dopiero przy wylocie. Dzięki temu całkowicie omija wnętrze urządzenia i pozwala na stosowanie nawet bardzo mocnych środków czyszczących. Dużą zaletą stosowania myjki ciśnieniowej będzie oczywiście szybkość pracy. Przy odrobinie wprawy wystarczy nam kilka minut na pokrycie pianą całego auta.

Końcówki spieniające posiadają też zwykle zawory, które pozwolą nam kontrolować ilość pobieranej chemii czy też kąt strumienia spryskiwacza w trakcie pracy. Zaś niektóre modele mogą oferować dodatkowe elementy, jak na przykład wygodny pistolet do myjki lub lancę wodną. Istnieje wiele modeli nasadek pianowych. Mogą one się różnić nawet w obrębie jednego producenta. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, że będzie ona kompatybilna z naszą myjką.

Aktywna piana - wstępne mycie auta 4
Popularne nasadki spieniające do myjek ciśnieniowych marki Karcher.

Teraz, kiedy wybraliśmy już pianę oraz sposób aplikacji, pora zastosować powyższe porady w praktyce!

Jak rozcieńczać aktywną pianę przed aplikacją

Większość producentów aktywnych pian podaje informacje dotyczące proporcji rozcieńczania produktu z wodą dla 2 osobnych zastosowań: mycia ręcznego oraz mycia maszynowego.

W przypadku mycia ręczną pianownicą, gdzie sami musimy przygotować odpowiedni roztwór, który aplikujemy potem bezpośrednio na karoserię. Proporcje te zwykle wahają się od około 1:200 do około 1:10. Ze względu na wyższe ciśnienie, nasadki pieniące na myjkach ciśnieniowych zwykle potrzebują niższego stężenia. Jednak musimy pamiętać, że roztwór który przygotujemy zostanie jeszcze bardziej rozcieńczony przez wodę już w dyszy myjki. Rozcieńczenie produktu będzie się również różnić w zależności od pory roku. W okresie zimowym nasz roztwór powinien być mocniejszy niż latem ze względu na większą ilość zanieczyszczeń drogowych, które mogą znaleźć się na karoserii naszego samochodu.

Ważnym aspektem w obu przypadkach jest też rodzaj końcówki spieniającej jaką zastosujemy. To ona w dużej mierze zadecyduje jakiego rodzaju pianę nałożymy na auto. Jeśli nasza piana okaże się 'sztywna’, czyli zbyt napowietrzona, utrudni to środkom czyszczącym zawartym w produkcie kontakt z zabrudzeniami na karoserii i ich rozpuszczenie, czego przecież nie chcemy.

Jako przykład idealnej często uznawana jest piana nazywana 'mlekiem’ lub 'śniegiem’ – dość gęsta i bardzo wolno spływająca po karoserii. Taki rodzaj piany zagwarantuje nam, że środek złapie trwały kontakt z brudem i zmaksymalizuje rozpuszczanie zanieczyszczeń.

Aktywna piana - wstępne mycie auta 5
Tylna część auta spryskana aktywną pianą z tzw. konsystencją mleka.
Tylna część auta spryskana aktywną pianą z tzw. konsystencją mleka.

Aktywna piana – jak ją najlepiej aplikować na nadwozie?

XPERT TIP: Przed samą aplikacją piany powinniśmy upewnić się, że karoseria auta jest chłodna, a sam proces nie odbywa się na słońcu. Nie powinniśmy też w żadnym wypadku pozwolić pianie lub opryskowi wyschnąć na karoserii.

Pianę aktywną powinnismy zawsze aplikować od dołu samochodu. Dzięki temu zapewnimy maksymalny czas działania piany na dolnych partiach pojazdu, gdzie zabrudzenia są zwykle największe, oraz to, że zacieki spływające z góry nie zmyją środka z karoserii. Jeśli używamy pianownicy ręcznej, dobrym rozwiązaniem jest spryskanie jednej części auta na raz, tak żeby nie dopuścić do wyschnięcia piany. Następnie musimy odczekać kilka minut żeby pozwolić pianie wsiąknąć w brud i zacząć działać.

Jak długo trzeba czekać przed spłukaniem?

Zwykle jest to między 3 a 5 minut, ale dla pewności warto wcześniej sprawdzić zalecenia producenta na etykiecie. Po odczekaniu możemy przystąpić do dokładnego spłukania czystą wodą. Musimy pamiętać jednak, by strumień wody kierować pod kątem około 45 stopni a nie wprost na nadwozie.

Proces mycia wstępnego możemy w tym momencie uznać za skończony. Jednak w zależności od potrzeb oraz oczekiwanego efektu możemy kontynuować pielęgnację auta przechodząc na przykład do mycia szamponem, lub bardziej zaawansowanych metod detailerskich, jak na przykład odnowy felg i opon w naszym aucie.

Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat pielęgnacji aut?

Firma Xpert prowadzi regularne szkolenia dla swoich dystrybutorów i partnerów handlowych. Jesteśmy doświadczonym importerem, producentem oraz dystrybutorem chemii samochodowej oraz produktów do auto detailingu na terenie całej Polski. Skontaktuj się z nami jeśli chcesz nawiązać współpracę.

O firmie Xpert:
Jesteśmy producentem i dystrybutorem wysokiej jakości kosmetyków samochodowych oraz produktów do auto detailingu na terenie całej Polski. Jeśli interesuje cię nabycie naszych produktów drogą hurtową, zadzwoń pod +48 574 479 274, lub wyślij maila na firma.xpert@gmail.com.

Powiązane artykuły:

Skomentuj artykuł: