Odnowa felg i opon to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na poprawienie wyglądu auta. Siłą rzeczy, to właśnie koła są w pierwszej kolejności narażone na zanieczyszczenia przez cały rok. Mają więc przeciw sobie jesienne błota, letni kurz drogowy, zimowe śniegi, czy chociażby metalowe opiłki z hamulców (te z kolei mogą się osadzać bez względu na porę roku). Taka nieustanna eksploatacja sprzyja przedwczesnemu starzeniu się ogumienia.

Aby temu zaradzić, przygotowaliśmy ten poradnik, gdzie pokażemy jak szybko i skutecznie odnowić felgi (lub też kołpaki) tak, aby robiły wrażenie dopiero co kupionych, a dodatkowo wyczyścimy i zabezpieczymy same opony. Zapraszamy do dalszej lektury!

Do skutecznego czyszczenia będziemy potrzebować:

  • Czystej gąbki;
  • Szczotki do wyszorowania opon;
  • Dostępu do bieżącej wody;
  • OPCJONALNIE: Miękkiego pędzla do felg (dla uzyskania lepszego efektu).

Lista potrzebnych środków przedstawia się następująco:

Odnowa felg i opon – kilka rad przed rozpoczęciem

Opony

Przed przystąpieniem do czyszczenia upewnij się, że opony są suche i czyste. Dobrze, jeśli dokładnie je umyjesz przed rozpoczęciem czyszczenia i zaczekasz aż wyschną – wtedy końcowy efekt będzie najlepszy. Jeżeli opony są silnie zabrudzone, pomocne będzie dokładne wyszorowanie ich szczotką.

Przydatna będzie też zwykła gąbka, którą będziesz mógł wetrzeć preparat lub zebrać jego nadmiar z opony podczas czyszczenia.

Felgi/kołpaki

Same felgi/kołpaki nie muszą być w 100% czyste (tym zajmie się sam preparat), powinny być natomiast suche. Ze względu na działanie żrące, środki do czyszczenia felg powinny być stosowane w przewiewnych pomieszczeniach z dala od promieni słonecznych oraz źródeł ciepła. Pamiętaj również, że nie wszystkie preparaty mogą być stosowanie zarówno na aluminiowych felgach, jak i plastikowych kołpakach. Jeżeli nie jesteś do końca pewien działania produktu, przeczytaj dokładnie instrukcję użycia.

Część pierwsza: Czyszczenie i odnowa felg przy pomocy kwasu

Nasz pierwszy cel: czyste i błyszczące felgi bez śladów opiłków.

Felga z wyraźnymi śladami eksploatacji: brudem drogowym i opiłkami z hamulców.

Krok 1: Za pomocą spryskiwacza nanieś dokładnie preparat czyszczący na brudną, suchą felgę lub kołpak.

XPERT TIP: Felgi i kołpaki powinny być czyszczone pojedynczo tak, aby dać sobie wystarczająco dużo czasu na zmycie kwasu z powierzchni zanim ten całkiem wyschnie. W przypadku kołpaków, dobrym pomysłem jest też odpięcie ich z kół i czyszczenie na podłodze – upewnij się tylko, że jest odpowiednio zabezpieczona przed zabrudzeniami.

Krok 2: Odczekaj 1-2 min. Dla lepszego efektu możesz użyć miękkiego pędzla do rozprowadzenia preparatu tak, żeby dotarł również w trudno dostępne zakamarki.

Krok 3: Odczekaj kolejną minutę, po czym spłucz dokładnie czystą wodą. Kwasom tego typu nie powinno pozwolić się wyschnąć na feldze.

Krok 4: Powtórz dla każdej kolejnej felgi/kołpaka.

Krok 5: Podziwiaj efekty!

Odnowa felg i opon z zastosowaniem produktów firmy Xpert.
Czysta felga po zastosowaniu kwasu Alloy Shine. Nie ma już śladu po brudzie i opiłkach metalu.

Tym sposobem wyczyściliśmy wszystkie felgi w aucie. Następne w kolejce czekają opony.


Część druga: Odnowa i pielęgnacja opon

Jeżeli nasze opony są już czyste i suche, możemy przystąpić do odnawiania ich przy pomocy czernidła lub dressingu z silikonem.

XPERT TIP: Ze względów bezpieczeństwa dressing i czernidła nigdy nie powinny być stosowane na powierzchni jezdnej opony oraz na hamulcach. Zaś przed wyruszeniem w drogę upewnij się, że nadal możesz bezpiecznie hamować.

Krok 1: Wstrząśnij pojemnikiem z dressingiem i równomierne nanieś za pomocą gąbki na boczną część opony z niewielkiej odległości. Upewnij się też, że odległość nie jest zbyt mała, gdyż wtedy mogą pojawić się zacieki.

Krok 2: W razie konieczności rozprowadź nadmiar preparatu gąbką tak, by równomiernie pokrył cały bok.

Krok 3: Powtórz kroki powyżej na pozostałych oponach i ciesz się efektami!

Tym sposobem odnowiliśmy opony, a jeśli użyliśmy dobrej jakości dressingu zawierającego np. silikon, poza efektownym wyglądem będzie on dodatkowo je chronił przed czynnikami zewnętrznymi i pęknięciami, oraz utrzyma się przez kilka kolejnych myć. Pomimo tego, warto regularnie konserwować w ten sposób ogumienie by służyło nam jak najdłużej (a przy tym dobrze wyglądało).

Porównanie powierzchni przed i po czyszczeniu mówi samo za siebie:

Odnowiona opona po zastosowaniu Long Life Tire Shine
Efekt „mokrej” opony jest widoczny gołym okiem od razu po zastosowaniu Long Life Tire Shine i utrzymuje się jeszcze przed długi czas, a silikonowa powłoka dodatkowo chroni oponę.

Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat pielęgnacji aut?

Firma Xpert prowadzi regularne szkolenia dla swoich dystrybutorów i partnerów handlowych. Jesteśmy również doświadczonym importerem, producentem oraz dystrybutorem chemii samochodowej oraz produktów do auto detailingu na terenie całej Polski. Skontaktuj się z nami jeśli chcesz nawiązać współpracę.

O firmie Xpert:
Jesteśmy producentem i dystrybutorem wysokiej jakości kosmetyków samochodowych oraz produktów do auto detailingu na terenie całej Polski. Jeśli interesuje cię nabycie naszych produktów drogą hurtową, zadzwoń pod +48 574 479 274, lub wyślij maila na firma.xpert@gmail.com.

Powiązane artykuły:

Skomentuj artykuł: