APC, czyli popularny all-purpose cleaner to swoisty fenomen auto detailingu. Mało który środek może być stosowany z powodzeniem w tak wielu aspektach pielęgnacji auta. To właśnie zawarta w nazwie uniwersalność jest jednym z głównych powodów jego popularności, zarówno wśród profesjonalnych auto detailerów, jak i hobbystów samodzielnie dbających o swoje samochody. To właśnie dlatego przyjrzymy się dziś temu jak działa APC, oraz jak skutecznie (i bezpiecznie) go używać.

Czy APC naprawdę wyczyści wszystko? Oczywiście nie, chociaż lista jego zastosowań i tak jest imponująca: karoseria, elementy plastikowe, deska rozdzielcza, tapicerki, komora silnika (przy mniejszych zabrudzeniach), czy nawet narzędzia i podłogi warsztatu, w którym pracujemy – wszystkie te miejsca będziemy mogli bezpiecznie wyczyścić używając odpowiedniego roztworu APC z wodą. Niżej opiszemy też przykłady elementów auta, które dobrej jakości koncentrat APC z powodzeniem pomoże nam wyczyścić.

Zapraszamy do lektury!


Z naszego artykułu dowiesz się:

 • Z czego składają się i jak działają środku typu APC (all-purpose cleaner)
 • W jakich proporcjach rozcieńczać APC w zależności od czyszczonej powierzchni
 • Do czego można stosować APC w pielęgnacji auta i detailingu

Czym jest i jak działa APC

W bardzo dużym uproszczeniu, pod względem siły czyszczenia detergenty typu all-purpose cleaner możemy postawić gdzieś pomiędzy zwykłymi szamponami i aktywnymi pianami a preparatami odtłuszczającymi, jednak działanie APC oraz jego skład zdecydowanie różni się od jednych i drugich.

Przede wszystkim są bardziej bezpieczne dla karoserii niż środki odtłuszczające do silników i elementów metalowych, ale jednocześnie, dzięki zawartości pewnej ilości substancji odtłuszczających, potrafią poradzić sobie z tłustymi i oleistymi zabrudzeniami na karoserii, szkle, elementach z tworzyw sztucznych czy tapicerkach.

Zabrudzona komora silnika samochodowego.
Mocny roztwór APC jest w stanie poradzić sobie oleistymi zabrudzeniami w komorze silnika.

Swoją skuteczność w czyszczeniu all-purpose cleanery zawdzięczają też zasadowemu Ph (zwykle w granicach 10-11). To właśnie dzięki temu, w przeciwieństwie do zwykłych szamponów, są w stanie poradzić sobie z trudnymi zabrudzeniami na zewnątrz auta, których szampon nie byłby w stanie usunąć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu Ph na skuteczność środka czyszczącego, sprawdź nasz artykuł o wstępnym myciu auta aktywną pianą.

Poza rozpuszczalnikami brudu i składnikami czyszczącymi, wiele (choć nie wszystkie) środków APC zawiera też substancje niskopienne, co czyni je idealnymi do prania ekstrakcyjnego tapicerek i dywanów – nie tylko tych samochodowych. To właśnie te cechy czynią z APC istny kombajn do wszelkiego rodzaju zadań czyszczących. Teraz, kiedy wiemy już jak działa APC, przejdźmy do jego skutecznego używania.

Jak bezpiecznie używać APC

Zanim zaczniemy czyszczenie, szczególnie we wnętrzu auta, warto zaopatrzyć się w zestaw pędzli detailerskich, którymi „wpracujemy” APC w czyszczoną powierzchnię oraz zestaw ściereczek z mikrofibry. Z racji swojego zasadowego Ph, środki APC mają też negatywny wpływ na naszą skórę, powinniśmy więc używać go wyłącznie w rękawiczkach.

Jeśli z kolei stosujemy roztwór APC jako prewash do rozpuszczenia brudu drogowego na karoserii samochodu, potrzebna będzie nam ręczna pianownica lub myjka ciśnieniowa. Szczególnie myjki ciśnieniowe sprawdzą się świetnie przy czyszczeniu mocno zabrudzonych elementów takich jak felgi, komora silnika, czy podwozie auta.

Zestaw pędzelków do detailingu.
Pędzelki i rękawiczki pozwolą nam bezpiecznie używać APC do detailingu. Zdjęcie: marka Fox Clean.

Jak rozcieńczać APC w zależności od czyszczonej powierzchni

Środki typu APC najczęściej mają formę koncentratu, który powinniśmy rozcieńczyć z czystą wodą w proporcjach odpowiednich dla czyszczonego elementu. Zalecane proporcje znajdziemy zwykle na opakowaniu lub stronie producenta, i to nimi warto kierować się w pierwszej kolejności, ale istnieją też bardziej ogólne wskazówki, które przedstawiamy w liście poniżej:

 • Roztwór 1:30 do 1:100 – Pranie tapicerek, podsufitki i delikatnych elementów we wnętrzu auta
 • Roztwór 1:10 do 1:20 – Lekkie zabrudzenia karoserii, elementy plastikowe i gumowe: kokpit auta, wnętrza drzwi, uszczelki, tworzywa sztuczne
 • Roztwór 1:3 do 1:5 – Ciężkie i średnie zabrudzenia, komora silnika, felgi, usuwanie z karoserii powłok ochronnych takich jak wosk

XPERT TIP: Jeśli nie jesteś pewien jaki efekt będzie miało stężenie APC na dany element, przetestuj je najpierw w mało widocznym miejscu żeby zobaczyć, czy nie spowoduje odbarwień lub szarzenia (w przypadku plastików).

Zastosowania APC w auto detailingu

Lista zastosowań APC może być w zasadzie tak długa, na ile pozwoli nam nasza wyobraźnia, jednak w tym miejscu skupimy się głównie na jego użyciu w auto detailingu i szeroko pojętej pielęgnacji samochodu:

Czyszczenie karoserii i elementów zewnętrznych auta

 • Czyszczenie felg, opon, tarcz hamulcowych i nadkoli
 • Usuwanie tłustych i upartych zabrudzeń z karoserii
 • Usuwanie soków z drzew i tłustego brudu z szyb i lusterek
 • Mycie podwozia samochodu
 • Usuwanie brudu z elementów plastikowych i uszczelek
 • Czyszczenie rury wydechowej
 • Usuwanie z karoserii powłok ochronnych, jak np. wosk
 • Mycie wstępne składanych dachów w kabrioletach

Pielęgnacja wnętrza i kokpitu auta

 • Detailing kokpitu auta: elementy plastikowe, schowki, przyciski, pokrętła
 • Usuwanie kurzu i tłustych zabrudzeń ze szpar między elementami
 • Punktowe usuwanie zabrudzeń tapicerki
 • Pranie ekstrakcyjne tapicerek i dywanów
 • Czyszczenie drzwi i gumowych uszczelek wokół nich
 • Usuwanie silnych zabrudzeń z komory silnika
 • I wiele innych

Dbanie o czystość w naszym garażu

Dodatkowym atutem posiadania APC w swoim arsenale chemii samochodowej to, że równie skutecznie możemy używać go do czyszczenia naszego garażu. Z łatwością pomoże nam usunąć tłuste zabrudzenia z podłóg i wykładzin, ale też innych powierzchni roboczych i narzędzi (te możemy na przykład wymoczyć w roztworze APC przed właściwym czyszczeniem).

Garaż samochodowy.
Detergenty APC pomogą nam też skutecznie utrzymać czystość w naszym garażu.

Co dalej?

Oczywiście, pomimo całej swojej uniwersalności, all-purpose cleanery nie zrobią za nas wszystkiego i wyczyszczone nimi elementy powinniśmy następnie zabezpieczyć dedykowanymi do nich środkami: dressingami, woskami, czy w przypadku gumy, czernidłami. Jeśli jednak uważasz, że w naszym artykule pominęliśmy przydatne zastosowania APC – daj nam znać w komentarzu poniżej, a umieścimy je w artykule!

Jeśli natomiast szukasz wysokiej jakości środków do detailingu i pielęgnacji samochodu, zapytaj w swoim lokalnym sklepie motoryzacyjnym o produkty Xpert, lub skontaktuj się z nami i zostań naszym partnerem w dystrybucji.

O firmie Xpert:
Jesteśmy producentem i dystrybutorem wysokiej jakości kosmetyków samochodowych oraz produktów do auto detailingu na terenie całej Polski. Jeśli interesuje cię nabycie naszych produktów drogą hurtową, zadzwoń pod +48 574 479 274, lub wyślij maila na firma.xpert@gmail.com.

Powiązane artykuły:

Skomentuj artykuł: